Navelli Mobilya Blog Döşemelik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri
Blog

14 Kasım 2018

Döşemelik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri

Kadife Kumaşlar

Döşemelik Kadife kumaş modern oturma gruplarında sıkça mobilyalarda uygulanır, Kadife kumaşlar, zemin kumaş üzerine çözgü ilmeli kumaşlar olarak tanımlanır. Başka bir deyişle kadife, belirli bir uzunlukta bırakılan liflerin yüzeyini kaplayarak ona havlı (tüylü) bir görünüş verdiği yumuşak ve hacimli bir kumaştır

Keten Kumaşlar

Keten kumaşlar döşemelik kumaş çeşitleri içerinde en fazla kullanılan kumaş türlerindendir. Esnememesi ve çok dayanıklı olması nedeniyle döşemelik kumaş olarak en çok kullanılan kumaş çeşitlerindendir. Güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Toz çekmez ve kendini hemen bırakmaz. Ses ve ısı yalıtımında da kullanılabilir. Pamuktan bir kaç kat daha sağlam ve parlaktır. Parlaklığı yüzünden yansıma özelliği taşır, ayrıca ısıya dayanıklıdır. Özellikle Modern koltuklarda sentetik keten kumaş kullanımı oldukça yaygındır.

Şönil Kumaşlar

Adını kadifemsi ve tüylü yüzey kazanılması için şönil iplikten alan kumaş çeşididir. Şönil kumaşlar genellikle sabit koltuk döşemelerinde kullanılır, uzun süreli kullanımlar için idealdir. Bir çok koltuk modelinde karşımıza çıkmaktadır. Sıkı bir dokuması olan şönil kumaş, polyester veya pamuklu olarak üretilir. Düz şönil kumaşlar mobilya ve diğer kullanım alanlarında hav efekti nedeni ile tok bir görünüm verir. Ürün iplik özelliğinden dolayı  kolay temizlenir.

Nubuk Kumaşlar

Nubuk, işlenmiş bir deri türüdür. Üst yüzeyi zımparalanarak şekillendirilmiş olup alt yüzeyi polardır. Eskitme yapılmış gibi bir görüntüsü olmakla birlikte kadifemsi dokuya sahiptir. Deri koltukların klasik görüntüsü bu işlemle sportif hâle getirilmiştir. Özellikle modern oturma gruplarında döşemelik kumaş olarak kullanılmaktadır.

Tay Tüyü Kumaşlar

Kadife kumaşa benzerliğiyle, yumuşak dokusu ve konfor sağlaması sebebi ile doğallık hissini verebilen tay tüyü döşemelik kumaş, seçkin koltuk tasarımlarında döşemelik kumaş olarak tercih ediliyor. Tüylerin yönlerinden dolayı kendinden desenli bir hava vermesi ve ortamın ışığına göre renk geçişleri sağlaması tay tüyü döşemelik kumaşların modern koltuk gruplarında çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Koltuk takımlarının öne çıkmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri de kumaş seçimidir.

Deri Kumaşlar

Hayvanlardan yüzülen ve tabakhanelerde işlenmeye hazır olan deriye  ham deri denir. İşlemden sonraki haline de mamul deri denir. Giyim, ayakkabı sektöründe, saraciye, mobilya döşemede ve otomotiv döşemede kullanılır.

Koltuk kumaşı söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçeneklerden biridir. Özellikle chester koltuk takımlarına deri koltuk kumaşının fazlasıyla yakıştığını söyleyebiliriz.

Deri koltuklar uzun yıllar kalitesini koruması ve ortama seçkinlik kazandırması sebebiyle beğeniliyor Özellikle de rustik ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin favori seçenekleri arasında yer almaktadır.

 

Suni Deri Kumaşlar

Sıvı PVC’nin işlenmiş hali olan yapay deri, ince dokulu yapısıyla oldukça şık bir seçenek. Kir tutmayan ve kolay temizlenen yapay deri, genellikle koltuk ve minder döşemesinde tercih edilmektedir.

Flok Süet Kumaşlar

Süet tay tüyü kumaş kullanıldığı yerlere zenginlik katan renk desen ve dokuma farklılıklarının birleştirildiği özel bir tüketim kumaşıdır. Başta giyimlik, döşemelik ve ev tekstilinde olmak üzere birçok farklı kullanım alanında uygulanır.

Gabardin Kumaşlar

Genelde ince kamgarn ipliklerden dokunur ve en önemli özelliği diagonal ( verev, yatay dokuma ) olarak dokunmuş olmasıdır. Başta spor giyim olmak üzere ev tekstili, hazır giyim, dekorasyon, yüzey kaplama, çanta, ayakkabı, koltuk döşemesi vb... gibi alanlarda kullanılabilir.

Moher Kumaşlar

Hammaddesi keçi yünü olan moher kumaş, en kıymetli kumaşlar arsında yer almaktadır. Çok ince ve parlak yapıdadır. Mobilya sektöründe sandalye döşemelerinde kullanılır diyorlar.

Akrilik Kumaşlar

Döşemelik akrilik kumaşlar genel olarak dış mekânlarda, bahçe mobilyalarında minder, şezlong kumaşı olarak tercih edilir. Akrilik kumaşların su itici özelliği vardır. Güneşe karşı dayanıklı bir kumaş türüdür.

Alkantara Kumaşlar

Alkantara kumaşlar, %60 polyester ipliklerden ve %40 poliüretan iplik ile karıştırılarak elde edilen bir kumaş çeşididir. Sağlam ve yumuşak yapılı bir kumaştır. Perdeler, duvar kaplamaları, kanepe ve koltuk döşemelerinde kullanılır. Silinerek temizlenebilir. Kuru temizleme de yapılır. Yat döşemesi ve otomobil döşemesinde de tercih edilir.

En kullanışlı koltuk kumaşı hangisidir?

Koltuk takımı için en uygun döşeme nasıl olmalıdır?

Koltuk kumaşı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Koltuk kumaş seçimi nasıl olmalı?

Oturma gruplarında kullanılan kumaş türleri nelerdir?

Koltukta keten kumaş kullanışlı mı?

En iyi döşemelik kumaş hangileri?

…Gibi onlarca soru ve cevapları çok yakında blog sayfamızda.

EN SON EKLENENLER

Eğrisiyle Doğrusuyla, Tüketicinin Gözünden, Chester Koltuk Modelleri

Chester modeller rahat ve konforlu modeller midir? Her türlü kumaştan Chester koltuk modeli yapılabilir mi? Chester koltuk modelleri hangi mekânlarda kullanılmalıdır? Küçük salonlarda ve küçük yaşam alanlarında chester model koltuk kullanılır mı? Chester koltuk .............

Döşemelik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri

Kadife Döşemelik Kumaşlar, Keten Döşemelik Kumaşlar, Şönil Döşemelik Kumaşlar, Nubuk Döşemelik Kumaşlar, Tay Tüyü Döşemelik Kumaşlar, Deri Döşemelik Kumaşlar, Suni Deri Döşemelik Kumaşlar, Flok Süet Döşemelik Kumaşlar, Gabardin Döşemelik Kumaşlar, .....

Web Sitemiz Yenilendi

Eminkaya Mobilya Dekorasyon firması olarak uzun süredir çalışmalarına devam ettiğimiz yeni internet sitemizi, tüm cihazlardan ve tarayıcılardan en iyi şekilde görüntülenecek tarzda tasarlayarak yayına almış bulunuyoruz.

Sosyal Medyadaki Yerimizi Hızla Alıyoruz

Son yıllarda dünyada internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunmaktadır.
whatsapp